کابینت فولادی در دکوراسیون داخلی

Description: http://violethomedesign.com/images/Stainless-steel-cabinets-never-reface-again.jpg

اگر قبل از آشپزخانه مدرن و امروز خود که مجهز به وسایل پیشرفته, کاشی های دیواریو پیشخوان سیمانی میباش, آشپزخانه ای با کابینتهای چوبی و قدیمی داشتید, بطور حتم احساس میکردید که آشپزخانه قدیمی تان به دور از هرگونه نظم و زیبایی بوده است

اگر میخواهید ظاهر کابینتهای شما, صنعتی و در عین حال براق و صیقلی باشد و با سلیقه شما هماهنگی نیز داشته باشد, میتوانید کمدهای ظرف خود را با کابینتهای فولادی مدرن و شیک جایگزین کنید. تمامی وسایل شامل صفحه روی پیشخوان و پوشش دیوار پشت کابینتها, همه و همه از جنس فولاد بوده و هرگز از مد نمی افتند. پس چرا این ظاهر فلزی و جذاب را با نصب تعدادی کابینت, متجلی و صیقلی نکنیم؟
"چوب" در برابر "فلز "
کابینتهای چوبی, کابینتهای مناسبی هستند و مشکلی نیز ندارند و در رنگها, اشکال و سلیقه های مختلف به بازار عرضه میشوند. قابل رنگ کردن و لکه گیری هستند و زمانیکه بهدرستی نصب میشوند, ظاهر بسیار زیبایی دارند. با این حال کابینتهای فولادی نیز فواید خاص خود را دارند. نخستین نکته مثبت در آنها, با دوام بودن آنهاست. بعنوان مثال: میتوان به گاوصندوقها اشاره کرد که از فولاد ساخته میشوند و در برابر ضربه, سخت و مقاوم هستند و از محتویات خود بخوبی محافظت میکنند. همه این محاسن در مورد کابینتهای فولادی نیز قابل تعمیم میباشد و حتی اگر بدرستی از آنها استفاده نشود همچنان ظاهر خوب خود را حفظ خواهند کرد. علاوه براین شما در منزل خود از ابزارهای فلزی دیگر مانند دستگیره ها استفاده میکنید و این کابینتهای فولادی با ابزارهای فلزی نصب شده در خانه شما نیز هماهنگی (هارمونی) ایجاد میکنند .
در اینجا به ذکر محاسن دیگر آنها در مقایسه با کابینتهای چوبی میپردازیم :
هرگز به تغییر چهره (ظاهر) نیاز ندارند :
با استفاده از کابینتهای فولادی دیگر نیاز نخواهید داشت تا دربهای رویی آنها را دوباره بسازید, رنگ کنید و یا با دربهای دیگر عوض کنید, در نتیجه برای صرف هزینه های اضافی برای نگهداری و تعمیر نیز صرفه جویی خواهید کرد .
مشکل رنگ کردن ندارند :
دیگر نیاز نخواهد بود تا کابینتهای خود را دوباره رنگ کنید. همانطور که میدانید آشپزخانه محیط مرطوبی میباشد. رطوبت موجود در این فضا, سبب پوسته پوسته شدن رنگ در کابینتهای چوبی میشود؛ در حالیکه کابینتهای فولادی در برابر رطوبت مقاوم هستند .
بر اثر رطوبت تاب برنمیدارند :
وقتی که در مورد رطوبت صحبت می کنیم، یکی از مشکلات معمول کابینت های چوبی، تاب برداشتن چوب آنها می باشد. در حالیکه در مورد فلزات، مشکل تاب برداشتن و یا آماس چوب دیده نمی شود .
آسان نصب می شوند
بسیاری از کابینت های فلزی "از پیش ساخته شده" هستند، این بدان معنی است که تنها با چند پیچ می توان آنها را بر روی دیوار نصب کرد .

خرید کابینت های فولادی
درهنگام خرید کابینت های فولادی بایستی نکاتی را مورد توجه قرار دهید .
اول، از باز و بسته شدن درست درب ها مطمئن شوید. زمانیکه درب کابینت را رها می کنید از بسته شدن آرام آن اطمینان پیدا کنید .
سپس، از آنجاییکه محیط آشپزخانه ها رطوبت بالایی دارد، لذا خطر زنگ زدگی وجود دارد. پس کابینت های گالوانیزه شده و یا ضد زنگ را انتخاب کنید .
بعد، گوشه و کنار کابینت ها را بررسی کنید. در بیشتر موارد، صفحات فولادی ب صورت حرفه ای و توسط لیزر برش داده می شوند. دقت کنید که گوشه های کابینت تیز نباشد .
شاید، بخواهید که خودتان طرح مورد نظرتان را برای ساخت کابینت سفارش دهید. پس بهتر است از موادی که سطح آن ها "مات" و یا "بافت دار" است استفاده کنید تا اثر انگشت شما را نشان ندهد .

مشکلات کاربردی این کابینت ها
کابینت های فولادی نیز بدون عیب نیستند. اگرچه بسیار سخت و دارای ظاهری زیبا می باشند ولی باید به مسائلی که ممکن است برایتان دردسرساز شود توجه کنید :

  1. این کابینت ها گران هستند و شاید برای نصب یک مجموعه کامل در آشپزخانه مجبور به صرف هزینه های هزاران دلاری باشید که قیمت آن ها بر اساس مدل، شکل ظاهر و کیفیت، تغییر می کند .
  2. بدون شک کابینت هایی که با کارآیی بالا هستند ولی ممکن است پر سر و صدا باشند. مثلا هنگام قراردادن قابلمه و ظروف فلزی و یا باز و بسته کردن درب ها، صدا تولید می کنند. با وجود اینکه می توان هر چیزی را درون آنها نگهداری کرد ولی قراردادن غذا و مواد غذایی در آن ها اندکی دور از ذهن می باشد .
  3. از نقطه نظر استایل، این کابینت ها ظاهر و احساسی سرد دارند. می توانید ظاهر آن ها را با درب های شیشه ای و یا پلاستیکی ترکیب کنید و فضای مناسب تری بسازید. ( البته ترکیب فولاد با عناصر دیگر، اندکی مشکل است .
  4.  این کابینت های با مرور زمان، خسته کننده می شوند. از آنجاییکه فضای زیادی را اشغال می کنند همیشه جلوی چشمان شما هستند و به سختی با مواد دیگر و یا وسایل خانه تان همچوانی پیدا می کنند. بنابراین شما مجبورید تا وسایل آشپزخانه مانند یخچال، پیشخوان و کشوها را نیز از جنس فولاد انتخاب کنید .
  5. 5-کابینت های فولادی نیاز به مراقبت دارند. هر چند وقت یکبار بایستی روغن های مخصوص برای حفظ درخشندگی شان استفاده کنید. در ضمن شاید تورفتگی هایی در آن ها، بر اثر ضربه و ... ایجاد شود که اگر قابل تعمیر نباشد مجبور به تعویض درب های تو رفته خواهید بود .